زمان استفاده از نخ دندان

به گزارش بهداشت نیوز در زمینه استفاده از نخ دندان برای حفظ سلامت دندان ها، افراد به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند: آنهایی که بر اساس راهنمایی دندانپزشک خود به طور مرتب از نخ دندان استفاده می کنند؛ آنهایی که تنها در صورت مشاهده گیر افتادن چیزی بین دندان های خود از نخ دندان استفاده می کنند؛ و آنهایی که هرگز از نخ دندان استفاده نمی کنند. اگر یکی از افرادی هستید که در دو گروه آخر قرار دارند چندان جای شگفتی نیست زیرا به رغم ساده بودن وظیفه ای که باید انجام دهید، استفاده از نخ دندان برای بسیاری از ما بیش از حد خسته کننده و وقت گیر به نظر می رسد و شاید اصلا نیازی به انجام این کار احساس نکنیم. اما احتمالا دندانپزشک شما با این شرایط موافق نیست.

مهمترین عامل بیماری لثه

به گزارش بهداشت نیوز: محققان دانشگاه وسترن رزرو دریافتند افزایش شاخص توده بدنی، اندازه دورکمر و درصد چربی بدن با افزایش ریسک ابتلا به بیماری لثه مرتبط است. محققان با بررسی داده ها دریافتند تغییرات در شیمی بدن بر متابولیسم تاثیر می گذارد که در عوض موجب بروز التهاب می شود.

آندرز پینتو، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: ارتباط بین چاقی و بیماری لثه به سادگی یک رابطه علت و معلولی نیست. هر دو این بیماری ها در یک مورد اشتراک دارند: التهاب.

سلامت دهان و دندان با مکمل ها

به گزارش بهداشت نیوز: مسواک زدن دندان ها، استفاده از نخ دندان و مراجعه منظم به دندانپزشک برای حفظ سلامت دهان و دندان ضروری هستند. اما آنچه می خورید نیز به همین اندازه اهمیت دارد.

مطالعات جدید نشان داده اند که جمعیت باکتری های سالم دهان ما که با عفونت های دهان و دندان مبارزه می کنند به واسطه عادت های غذایی مدرن به میزان قابل توجهی کاهش یافته اند. در عوض، بیشتر رژیم های غذایی مدرن به رشد و تکثیر باکتری های مضر و بیماری‌زا کمک می کنند که از قندها و غلات فرآوری و پالایش شده موجود در رژیم های غذایی تغذیه می کنند.

تاثیر پیاز بر بهداشت دهان و دندان

سولفید پیاز طعم و بوی خاصی را ایجاد می کند که با باکتری استرپتوکوک که از عوامل کرم خوردگی دندان است، مبارزه می کند.

همچنین مصرف پیاز خام برای رفع ناراحتی حاصل از آشامیدن آب های مختلف هنگام مسافرت و جلوگیری از ناراحتی های ناشی از هوای آلوده، مفید است. پیاز خام برای پوست، کلیه ها، مثانه و موهای سر مفید است.پیاز نیز مانند سیر خاصیت ضدعفونی دارد.

عوارض عفونت دندان

به گزارش بهداشت نیوز بهزاد رهسپار رئیس انجمن جراحی دهان، فک و صورت اظهار کرد: عفونت دندان می تواند به اندام های مجاور مثل چشم یا مغز گسترش پیدا کرده و آسیب وارد کند؛ در نتیجه جراح دهان و فک و صورت باید در مورد این نواحی نیز اطلاعاتی داشته باشد. همچنین مشکلات گوارشی در افراد می تواند به علت کشیده شدن دندان ها و عدم جویدن کافی باشد.

وی با اشاره به اینکه امروزه بسیاری از افراد به دنبال زیبایی صورت هستند اما باید سلامتی ناحیه دهان و فک و صورت نیز مورد توجه قرار بگیرد، ادامه داد: دندانپزشکی و به خصوص رشته جراحی دهان و فک و صورت یکی از مهم‌ترین گروه‌ها برای تشخیص سرطان دهان است و این بیماری بدون درد بوده و دندانپزشکان با نمونه‌برداری می‌توانند از گسترش و پیشرفت سرطان دهان در افراد پیشگیری کنند.

بروساژ دندان

به گزارش بهداشت نیوز: بهداشت دهان و دندان تنها توسط نخ دندان یا مسواک و جلا دادن آن حفظ نمی شود. همواره جرم هایی روی دندان تشکیل می شود که به شدت بوی بدی دارد و سلامت دندان ها را تهدید می کند. یکی از بارزترین روش ها برای از بین بردن زردی و جلا دادن، جرم گیری به وسیله بروساژ است.

چندبار در روز مسواک بزنیم؟

به گزارش بهداشت نیوز: هنگام خواب ترشح بزاق دهان کم می شود و باکتری‌ها و جرم‌ها در دهان تجمع پیدا می‌کنند. اگر قبل از صبحانه مسواک زده نشود، تمامی آن‌ها وارد معده خواهند شد. مسواک زدن یکی از ساده ‌ترین و بهترین راه ها برای حفظ سلامت دندان‌ها است. اما پرسشی که وجود دارد این است که بهترین زمان مسواک زدن چه موقع است. حداقل دو بار در روز باید دندان‌ها را مسواک زد، زمان مسواک زدن باید ۵ دقیقه طول بکشد. بهترین زمان مسواک زدن قبل از خواب شب و در مرحله دوم در هنگام صبح است. باید روزی سه بار مسواک زده شود ولی مسواک قبل از خواب و در هنگام صبح ضروری است.

زیر مجموعه ها