به گزارش بهداشت نیوز: عزت الله خامسی دندانپزشک و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد درباره علت درد دندان اظهار کرد: پوسیدگی یکی از مهمترین علت های درد دندان با مراحل مختلف است، گاهی این پوسیدگی تا رسیدن به عصب و ریشه نیز پیش می رود.

وی در خصوص علل دیگر درد دندان گفت: مصرف برخی خمیردندان های ساینده و مسواک های زبر، مینای طوق دندان را دچار ساییدگی می کند که در این حالت درد دندان با نوشیدن آب سرد و گرم یا مصرف شیرینی جات به وجود می آید.

چیزهایی که در مورد بوی بد دهان باید بدانید

به گزارش بهداشت نیوز: رضا ملک زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، طی سخنانی در نوزدهمین کنگره بین المللی بیماری‌های گوارش و کبد که از 14 تا 17 آبان ماه 98 به مدت 4 روز در سالن همایش های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد، بوی بد دهان (هالیتوز) را یک مشکل بهداشتی و مساله جدی اجتماعی دانست که مبتلایان را ناگزیر از تحمل رنج فراوان کرده و بر روابط شخصی آن ها تاثیرگذار است.

جایگاه دندانپزشکی ایران در جهان

به گزارش بهداشت نیوز: رضا ملک زاده، در افتتاحیه کنگره ارتودنسی در سالن همایش های پژوهشگاه صنعت نفت، به ارزیابی جایگاه مقالات و تولیدات علمی کشور در دنیا پرداخت و گفت: بر اساس آخرین آمار سال ۲۰۱۸، ایران در تولیدات علمی رتبه ۱۶ دنیا را دارد که البته در استنادات پزشکی رتبه ایران ۲۱ جهان است.

وی افزود: در بین رشته های پزشکی نیز، داروسازی ایران از بهترین رتبه جهانی برخوردار است و در رده هفتم دنیا قرار دارد. زیرا ما توانسته ایم تقریبا همه داروها به خصوص داروهای بیوتکنولوژی را با قیمت مناسب تولید کنیم.

درمان عفونت های مرتبط با ایمپلنت های دندانی

تیتانیوم دارای خواص زیادی است و به همین دلیل از این ماده به‌عنوان یک انتخاب عالی برای استفاده در ایمپلنت‌ها استفاده می‌شود. چگالی کم، استحکام بالا، مقاومت بیوشیمیایی بالا در برابر وزن و مقاومت مناسب در برابر خوردگی؛ ازجمله خواص متعدد تیتانیوم به شمار می‌رود که منجر به استفاده از آن در انواع ایمپلنت‌ها ازجمله ایمپلنت‌های دندان و مفاصل شده است.

علی‌رغم این موارد، یک مشکل همیشگی برای کاشت ایمپلنت‌های فلزی وجود دارد: این ایمپلنت‌ها محل مناسبی برای تجمع میکروب‌ها محسوب شده و باعث ایجاد عفونت‌های مزمن و التهاب در بافت اطراف خود می‌شوند. درنتیجه، پنج تا ده درصد ایمپلنت‌های دندانی شکست می‌خورند و باید در مدت 10 تا 15 سال از بین بروند تا از بروز عفونت در خون و سایر ارگان‌ ها جلوگیری شود.

بهترین سن برای درمان ارتودنسی کودکان

فاضل فیروزی، با اشاره به بهترین زمان درمان کوچکی فک پایین در دختران و پسران، گفت: درمان تخصصی ارتودنسی همانند سایر موارد درمانی نیازمند پوشش بیمه‌ای است ولی این موضوع در کشور مورد غفلت قرار دارد.

وی در آستانه برگزاری هفدهمین گردهمایی علمی سالانه و چهاردهمین کنگره بین المللی انجمن ارتودنتیست های ایران، اظهارداشت: بهترین سن برای ویزیت ارتودنسی ۶ تا ۷ سال و بهترین سن انجام درمان ارتودنسی در ناهنجاری فکی بزرگی فک پایین یا کوچکی فک بالا زیر ۱۰ سال است.

چگونه درست نخ دندان بکشیم؟

شما می دانید هر روز باید نخ دندان بکشید ولی آیا می دانید که به درستی این کار را انجام می دهید یا خیر؟ تکنیک ساده ای وجود دارد که بدون دانستن آن حتی اگر هر روز نخ دندان بکشید باز هم 80 تا 90 درصد باکتری ها در دهانتان باقی می مانند.

درست نخ دندان کشیدن! میدانم میدانم. هرکسی دلش می خواهد هر چه سریع تر نخ دندانش را بکشد و از دستش راحت شود، ولی اگر قرار است به هر حال هر روز نخ دندان بکشید چرا مطمئن نشوید که تکنیک درستی را استفاده می کنید؟ رایج ترین اشتباهی که مردم انجام می دهند این است که وقتی نخ دندان را از بین دندان هایشان عبور دادند تصور می کنند که کار همین جا تمام می شود. به این معنی که نخ دندان را بین دندان ها برده و بعد مستقیم بالا می کشند.

بیست و هشتمین کنگره سالانه پروتز دندان از تاریخ 8 الی 10 آبان در مجموعه هتل المپیک تهران برگزار می گردد. محورهای این گنگره شامل موضوعات زیر می باشد:

  • ایمپلنت های دندانی
  • ارتودنسی
  • متحرک پارسیل
  • متحرک کامل
  • پروتزهای ثابت

جهت کسب اطلاع و ثبتنام می توانید به وب سایت congress.idta.ir مراجعه نمائید.

زیر مجموعه ها