ساخت دندان مصنوعی کاملا به صورت سفارشی و اختصاصی بر مبنای وضعیت فک و لثه هر فرد صورت می‌گیرد و می‌توان آن را یک ابزار تخصصی معرفی کرد. با توجه به اینکه این دندان ها به عنوان یک گزینه متحرک شناخته می شوند، هماهنگ بودن آن ها با ساختار لثه فرد بسیار مهم است. به همین دلیل حتی با استفاده از پرتونگاری اشعه ایکس هم در برخی از کلینیک ها و مطب ها انجام می شود تا ساختار دندان های مصنوعی با وضعیت دهان فرد کاملاً مطابقت داشته باشد.

مراحل ساخت دندان مصنوعی

از چه موادی برای ساخت دندان مصنوعی استفاده می شود؟

دندان های مصنوعی به عنوان جایگزین دندان های از دست رفته و ساختارهای از دست رفته دهان هستند. در حقیقت این دندان ها از لحاظ ظاهری کاملا شبیه به دندان های طبیعی هستند که روی یک پایه پلاستیکی به رنگ لثه فرد قرار گرفته و دندان ها در کنار یکدیگر قرار می گیرند. برای ساخت دندان مصنوعی از روش قالب گیری تزریقی استفاده می شود که نسبت به قالب های پلاستیکی معمولی قوی‌تر و یکپارچه تر است. در ضمن امکان تغییر رنگ و ایجاد سایه برای دندان‌ها وجود دارد تا کاملا شبیه به دندان های طبیعی باشند.

برای ساخت دندان مصنوعی از لایه های پلاستیکی شامل مواد کامپوزیتی با دوام استفاده می شود. جدیدترین نوآوری صورت گرفته در مواد این دندان ها، استفاده از ترکیب ذرات کامپوزیتی و پرسلان است که دندان های بسیار با کیفیت و با دوام تولید می کند. معمولاً دندان های مصنوعی نیمه کامل یا جزئی هم از مواد مبتنی بر پلاستیک یا از ترکیب پلاستیک و یک آلیاژ سبک ساخته می شوند. 

چه کسانی دندان های مصنوعی را می‌سازند؟

متاسفانه در سطح شهر دندانسازهای تجربی بسیاری وجود دارد که با ساده ترین ابزار های ممکن و با شیوه های قالب گیری سنتی، اقدام به تولید دندان مصنوعی می کنند. اما این شیوه نمی‌تواند چندان درست باشد و معمولاً دندانپزشکان و تکنسین‌های دندانپزشکی بالینی آموزش های لازم را برای ساخت نمونه های مختلف آن ها می بینند. این تکنسین ها مهارت های فنی و بالینی پیشرفته را می‌بینند تا در طراحی دقیق دندان های مصنوعی با توجه به نیاز فرد، تبحر پیدا کنند.

اما روش حرفه ای تر، ساخت دندان مصنوعی در یک آزمایشگاه دندانپزشکی است. در این شیوه، وضعیت فرد توسط یک دندانپزشک متخصص در مطب دندانپزشکی یا تکنسین دندانپزشکی در آزمایشگاه مورد بررسی قرار می گیرد و با توجه به قالب های آماده شده، دندان های مصنوعی ساخته میشوند.

روند ساخت دندان مصنوعی شامل چه مواردی می شود؟

اگر وضعیت لثه و فک فرد مشکل خاصی نداشته باشد و کاملاً برای نصب دندان مصنوعی آماده باشد، معمولاً اندازه گیری و قالب گیری در مدت زمان کوتاهی در حدود 2 ساعت انجام می شود. با این وجود ممکن است مراحل ساخت دندان مصنوعی مدت زمان بیشتری طول بکشد که مربوط به کارهای آزمایشگاهی و روند ساخت است.

بیمارانی که دندان‌های خود را به طور کامل از دست داده‌اند، به طور مستقیم توسط تکنسین دندانپزشکی یا یک دندانپزشک حرفه ای مورد بررسی قرار می گیرند تا پروتز های آن ها به طور کامل تهیه شود. اما اگر به دندان مصنوعی جزئی احتیاج داشته باشید یا بخواهید از ایمپلنت دندان به عنوان حامی آن استفاده کنید، ابتدا باید توسط یک دندانپزشک وضعیت شما بررسی شود و با توجه به آن برای روند درمان شما تصمیم گیری شود.

به منظور ایجاد یک برنامه دقیق برای ساخت دندان مصنوعی و متناسب با نیازهای شما، ارزیابی دقیق بالینی انجام می‌شود و حتی ممکن است کار شما به مراجعه به دندانپزشک یا یک جراح ایمپلنت هم بکشد. این ارزیابی ها شامل استفاده از ابزار های زیر می شوند:

  • سابقه پزشکی و دندانپزشکی شما به طور کامل گرفته شده و مورد بررسی قرار می گیرد.
  • از پرتونگاری اشعه ایکس و احتمالاً رادیولوژی برای عکس برداری از دهان و وضعیت فک و لثه های شما استفاده می شود.
  • فاکتورهای طبیعی مانند پیری یا غیر طبیعی (مثل ضربه خوردن) در مورد افتادن دندان ها در نظر گرفته می شود و بین آن ها تفاوت وجود دارد.
  • در صورت لزوم به سایر متخصصان دندانپزشکی هم ارجاع داده می شوید.
  • در مورد نحوه مراقبت از دندان های مصنوعی و دستیابی به سلامت بهینه کامل به شما توصیه می شود.

تفاوت بین دندان مصنوعی جزئی و کامل

 تفاوت بین دندان مصنوعی جزئی و کامل

مراحل بررسی وضعیت بیمار و همچنین مراحل ساخت دندان مصنوعی در مورد افرادی که همه دندان های خود را از دست داده اند و افرادی که صرفاً به دندان مصنوعی جزئی نیاز دارند، شباهت زیادی دارند و نمی‌توان گفت که تفاوت آن ها زیاد است. اما برای کسانی که هنوز هم چند دندان طبیعی دارند یا قبلاً سابقه کاشت ایمپلنت دندان را داشته‌اند، لازم است که بررسی های پیچیده تر و بیشتری انجام شود تا دندان های مصنوعی کاملا با دندان های قبلی فرد هماهنگ باشند.

در این صورت ابتدا مشاوره اولیه در مورد شرایط استفاده از دندان ها برای بیمار صورت می‌گیرد و سپس ارزیابی دندان ها توسط دندانپزشک انجام می شود. اگر دندانپزشک مطمئن شود که دندان های طبیعی شما استحکام کافی دارند، نیازی به کشیدن آن ها نیست و می‌توان دندان مصنوعی جزئی، متناسب با آن طراحی کرد. در مرحله بعد برنامه ریزی درمان صورت می‌گیرد و مرحله ترمیم و بهسازی احتمالی هم روی آن ها انجام می‌شود.

از پرتونگاری اشعه ایکس و همچنین از قالب گیری سنتی برای به دست آوردن شکل لثه فرد و وضعیت استخوان فک استفاده می شود. الگوی به دست آمده به آزمایشگاه فرستاده می‌شود تا با استفاده از مواد کامپوزیتی و مواد ترمو سخت، مراحل ساخت دندان مصنوعی انجام شود.

بعد از چند روز بیمار به کلینیک یا به مطب دندانپزشک مراجعه می کند و دندان های مصنوعی برای او نصب می شود تا وضعیت اولیه آن ها بررسی شود. از بیمار خواسته می‌شود که با وجود دندان‌ها صحبت کند و یا حتی نحوه جویدن و گاز زدن را هم تست کند. اگر بیمار در هر کدام از این مراحل مشکلی نداشته باشد، نیازی به مراجعه مجدد نیست. اما اگر بعد از مدتی احساس کند که در قسمت لثه خود یا در قسمت دیگری مشکل دارد، می تواند برای اصلاح احتمالی آن به دندانپزشک یا به تکنسین آزمایشگاه دندانپزشکی مراجعه کنند. 

به خاطر داشته باشید که کلینیک ها و آزمایشگاه های دندانپزشکی می توانند به صورت مستقل برای ساخت دندان مصنوعی اقدام کنند. با این حال، دندانپزشکان به عنوان مشاور در کنار بیماران هستند تا برنامه درمانی و گزینه مناسب را برای آن ها تجویز کنند و شرایط ساخت دندان ها را تحت کنترل داشته باشند. امیدواریم این اطلاعات در زمینه ساخت دندان مصنوعی توانسته باشد ابهامات شما را از بین ببرد. اما اگر سوالی دارید در بخش نظرات مطرح کنید یا مستقیماً از شماره های سایت با ما در تماس باشید.